Fibromialgia (FM) to choroba definiowana jako przewlekły, uogólniony ból mięśni  i stawów. Jednym z objawów jest występowanie miejsc na ciele, bardzo wrażliwych na ucisk ( tzw. punkty bolesne). Chorzy często odczuwają zmęczenie, zaburzenia snu jak i nastroju, uczucie sztywności ciała.

Dolegliwości te utrudniają codzienne życie pacjenta. Leczenie fibromialgii jest niezwykle skomplikowane, wymaga łączenia wielu metod terapeutycznych. Pacjenci nierzadko borykają się z problemem  właściwego doboru leków oraz terapii, które w znaczny sposób poprawiłyby jakość życia. Lekarze w celu zmniejszenia bólu, poprawy jakości snu oraz nastroju stosują terapię lekami.

Dodatkowo poza leczeniem farmakologicznym można zastosować inne metody pomagające przywrócić sprawność oraz zmniejszające dolegliwości związane z chorobą. Jedną z tych metod jest hipertermia całego ciała (WBH). Stosowanie łagodnej hipertermii zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami, wpływa pozytywnie na kondycję mięśniowo-szkieletową pacjentów. Po zastosowaniu kuracji około 20 % odczuwa mniejszy ból już po upływie 6 miesięcy. Znacznie poprawia się jakoś życia chorych.

Badania kliniczne dotyczące leczenia fibromialgii łagodną hipertermią całego ciała  dowiodły, że terapia ciepłem poza ćwiczeniami i terapią kognitywno – behawioralaną jest dodatkowym pożądanym i rekomendowanym działaniem w standardowej rehabilitacji pacjentów z fibromialgią.

Link: Zapoznaj się z przeciwskazaniami do zbiegu hipertermii

Nasz zespół

Dr n.med. Mieszko Białas

Specjalista onkolog radioterapeuta

Lek. med. Tomasz Rosochowicz

specjalista neurolog

Lek. med. Łukasz Brycht

specjalista chirurgii ogólnej i specjalista chirurgii onkologicznej

Lek. stom. Katarzyna Sołtykiewicz

specjalista medycyny estetycznej

Alicja Dybowska

licencjonowana pielęgniarka