Sprawdź, jak zatamować krwawienie z palca
- By : Hipermed.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: leczenie
Wykonując prace domowe, bawiąc się z dziećmi czy wykonując prace plastyczne może zdarzyć się skaleczenie palca. Często jest spowodowane zranieniem skóry papierem i zazwyczaj nie jest groźne, ale bardzo uciążliwe. Rana nawet jeśli jest mała może krawić obficie i długo. Jak zatamować krwawienie z palca skutecznie i prawidłowo opatrzyć ranę? Kilka prostych wskazówek i najważniejszych informacji znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury. Leczenie – skaleczeń.
Osuszanie i oczyszczanie rany
Zanim przystąpisz do tamowania krwawienia i zabezpieczenia rany, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk. Zawsze w przypadku skaleczenia, ranę należy dokładnie osuszyć, najlepiej zrobić to za pomocą czystego gazika z domowej apteczki. Gazik jałowy szybko wchłonie krew i wydzielinę, dzięki czemu zdrowa skóra nie jest narażona na podrażnienia. Gdy rana jest już odpowiednio osuszona, trzeba przystąpić do jej oczyszczania oraz dezynfekcji. Jeśli w pobliżu rany na palcu jest kawałek papieru, trawy czy inne zanieczyszczenia, można usunąć je za pomocą pęsety. Warto zachować delikatność, aby przez przypadek nie potraktować skóry narzędziem, uszczypnięcie w pobliżu rany może być bardzo bolesne. Gdy już usuniesz widoczne zanieczyszczenia, możesz przystąpić do oczyszczenia rany antyspetycznym środkiem. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji opisanej na opakowaniu środka antyseptycznego. Dokładne wykonanie tego zadania jest bardzo ważne, gdyż zmniejsza ryzyko infekcji. Nawet w przypadku małych ran trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu. Rana goi się sprawnie tylko wówczas, gdy jest odpowiednio oczyszczona.
Zatamowanie rany
Nawet niewielka rana na palcu może doprowadzić do długotrwałego krwawienia. Gdy już ją osuszysz i oczyścić, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli tamowania rany na palcu. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem jest zastosowanie sterylnej gazy z domowej apteczki i uciskanie jej aż do momentu, gdy rana na palcu przestanie krwawić. Jeśli krwawienie jest wyjątkowo obfite, trzeba założyć dodatkowy kompres. Jeśli takie działanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza.
Zabezpieczenie rany na palcu
Gdy rana jest już oczyszczona a krwawienie zatamowane, można zająć się zabezpieczeniem rany na palcu. W tym celu należy wykorzystać opatrunki i plastry, które powinny znajdować się w domowej apteczce. Nie może zabraknąć w niej różnych rodzajów i wielkości plastrów, a także opatrunków włókninowych, wodoodpornych, pasków służacych do zamknięcia ran. Domowa apteczka to podstawa, warto zadbać o to, aby była odpowiednio wyposażona. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy w domu są dzieci. W przypadku małych pociech zadrapania, drobne urazy i inne tego rodzaju wypadki mogą przydarzać się dosyć często.
Wyposażenie domowej apteczki
Wiesz już, jak zająć się krwawieniem z palca. Warto także wiedzieć, w co wyposażyć domową apteczkę:
- Gaza jałowa i niejałowa.
- Bandaże.
- Plastry z opatrunkiem różnej wielkości.
- Kompresy jałowe.
- Wata.
- Plaster bez opatrunku.
- Preaparat do oczyszczania ran.
- Leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
- Elektorlity, leki na biegunkę i wzdęcia oraz zaparcia.
- Środki na przeziębienie.
- Termometr, nożyczki, ciśnieniomierz.
Domowa apteczka nie powinna być przechowywania w kuchni ani w łazience. Najlepiej znaleźć jej suche miejsce, które nie jest narażone na nagłe zmiany temperatur oraz ich wysokie wartości. Trzeba także pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan apteczki, daty ważności preparatów oraz uzupełniać braki. Ważne jest także to, aby dowiadywać się jak działać w przypadku urazów i niebezpiecznych sytuacji. Dzięki temu można podjać szybkie i skuteczne działanie.