Jak dbać o kręgosłup?
- By : Hipermed.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: leczenie, otyłość
Kręgosłup pełni ważną funkcję w naszym organizmie. Jest jednak bardzo delikatny. Jest podatny na uszkodzenia czy zwyrodnienia. Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji, brak ruchu może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych. Dlatego odpowiedź na pytanie – jak dbać o kręgosłup zamyka się w jednym słowie – profilaktyka.
Kręgosłup pełni bardzo ważną rolę; stanowi rusztowanie naszego ciała, gdyż przyczepiają się do niego inne kości, utrzymuje wyprostowaną postawę oraz ciężar ciała, zapewnia równowagę podczas lokomocji, amortyzuje wstrząsy oraz ochrania narządy wewnętrzne i rdzeń kręgowy. Jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na naszą mobilność i ogólną sprawność. Dlatego też codzienne dbanie o kręgosłup, powinno być priorytetem każdego z nas. Dbając o zdrowy kręgosłup, należy pamiętać o wprowadzeniu kilku zasad do swojej codziennej rutyny. Między innymi warto ograniczyć dźwiganie ciężkich toreb lub plecaków na jednym ramieniu. Warto unikać wielogodzinnego siedzenia w nienaturalnej pozycji. Regularne wzmacnianie mięśni kręgosłupa pozwoli zadbać o prawidłową postawę i zminimalizuje dolegliwości bólowe. Codzienny ruch to zdrowie nie tylko dla kręgosłupa, dlatego szczególnie warto zadbać o ten aspekt życia.
Najczęstsze choroby kręgosłupa
Chorób kręgosłupa jest bardzo wiele. Dolegliwości te stanowią nie tylko problem medyczny, ale również mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjenta. Zdrowy kręgosłup wymaga profilaktyki. To dbałość o kondycję i regularne ćwiczenia. Znając najczęstsze choroby kręgosłupa, łatwiej będzie nam podejmować działania, przeciwdziałające im.
Jedną z częstych chorób są dyskopatie, które najczęściej dotykają lędźwiowej części kręgosłupa. Jest ona najbardziej obciążona w wyniku długotrwałego siedzenia. Dyskopatia wynika z urazu krążka międzykręgowego, co w konsekwencji prowadzi do ucisku na nerw, a tym samy objawia się bólem. Najczęściej dyskopatia leczona jest za pomocą fizjoterapii. Nieleczona może się stale rozwijać i powodować dalsze urazy.
Kolejną chorobą kręgosłupa, na którą skarżą się pacjenci jest choroba zwyrodnieniowa. Zmiany dotyczą przestrzeni międzykręgowych, a także stawów, tkanek miękkich. W wyniku zwyrodnień powstają na powierzchniach kręgów osteofity, czyli narośla kostne. Powodują one ból, sztywność oraz dyskomfort podczas codziennych czynności.
Chorobami, uznawanymi za powszechne, są wszelkiego rodzaju rwy, a najczęściej rwa kulszowa, udowa czy ramienna.Przykładem rwy może być ból krzyża promieniujący do nóg. Przyczyną tej choroby może być dyskopatia, ale także brak jakiejkolwiek aktywności i przeciążenia kręgosłupa, otyłość czy trzeci trymestr ciąży. Leczenie polega głównie na odpowiednio dobranej rehabilitacji.
Osteoporoza to kolejna choroba kręgosłupa, która może prowadzić do ograniczeń ruchowych. Niesłusznie jest to choroba uznawana za chorobę osób starszych. Polega ona na postępujących ubytku ubytku kostnym, który wywołuje w organizmie zgeneralizowane zmiany.
Jak dbać o kręgosłup?
Najważniejszym jest profilaktyka chorób kręgosłupa. Wiele osób o tym, że powinno zadbać o kręgosłup, przypomina sobie, gdy pojawią się zmiany chorobowe.Ból, ograniczenie w ruchomości stawów sprawiają, że zaczynamy żałować, że nie zrobiliśmy nic, by temu zapobiec. Pracując długo przy komputerze, zadbajmy o ergonomiczne miejsce pracy. Odpowiednio dobrane krzesło i biurko, pozwolą zminimalizować mikro urazy, powstałe na skutek długotrwałego siedzenia. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do zachowania zdrowia, bez względu na to w jakim wieku jesteśmy. Najlepsze dla kręgosłupa są ćwiczenia rozluźniające, rozciągające oraz wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe. Nawet codzienne spacery są dobrą okazją do zadbania o kręgosłup. Nie przeciążajmy kręgosłupa, a jeśli już musimy go podnieść, pamiętajmy o odpowiedniej postawie ciała – ugięciu kolan i utrzymaniu prostych pleców oraz napięciu mięśni brzucha podczas podnoszenia.