Chory na dnę moczanową – to warto wiedzieć
- By : Hipermed.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: leczenie
Dna moczanowa często określana także jako artretyzm może objawiać się bólem stawów, obrzękami, a nawet gorączką czy dreszczami. Czym tak właściwie jest ta choroba? Artretyzm to nic innego jak odkładanie się złogów kwasu moczowego w stawach, więzadłach nerkach oraz ścięgnach. Chory dna dnę moczanową odczuwa nieprzyjemne objawy, które znacznie utrudniają komfort codziennego funkcjonowania. Jak rozpoznać artretyzm i jak poradzić sobie z nim skutecznie? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.
Artretyzm – najpopularniejsze objawy
Objawy dny moczanowej są tak charakterystyczne, że nietrudno je zauważyć. Poza bólem stawów, obrzękami, gorączką i dreszczami, artretyzm objawia się także poprzez uczucie ogólnego rozbicia, problemy z zasypianiem. Chory na dnę moczanową może także wybudzać się w nocy i odczuwać bóle stawów. Nieprzyjemne objawy są tak dokuczliwe, że trudno je bagatelizować. Dnę moczanową można pomylić z infekcyjnym zapaleniem stawów, a także ze zwyrodnieniem stawów, gdyż daje podobne objawy. Co robić w przypadku ich odczuwania? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest oczywiście wizyta u lekarza. Nie warto zwlekać, aby móc skutecznie zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnych objawów i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Warto poza znajomością objawów wiedzieć także, jakie są czynniki ryzyka w przypadku artretyzmu. Znaczenie mają genetyczne uwarunkowania, wiek, przyjmowanie niektórych leków. W grupie podwyższonego ryzyka są mężczyźni, a także osoby, które stosują dietę bogatą w puryny. Także wiek, niewystarczające nawodnienie i nadużywanie alkoholu zwiększają ryzyko zachorowania na dnę moczanową.
Dna moczanowa – badania
W przypadku odczuwania charakterystycznych dla dny moczanowej objawów, należy udać się do lekarza. Konieczne będzie wykonanie odpowiednich badań, takich jak badanie stężenia kwasu moczowego we krwi, ważne jest również wykonanie lipidogramu. Lekarz zleca także szereg badań dodatkowych, a dzięki wynikom może postawić odpowiednią diagnozę. Podczas wizyty ważne jest także przeprowadzenie wywiadu medycznego, który również ma znaczenie dla postawienia odpowiedniej diagnozy. Warto pamiętać, że nieleczona dna moczanowa może skutkować powstawaniem kamieni nerkowych. Jeśli więc odczuwasz charakterystyczne dla tej choroby objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Artreztyzm – leczenie i dieta
W leczeniu artretyzmu ważne jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Dzięki odpowiednim preparatom osoba chora na artretyzm odczuwa zmniejszone dolegliwości bólowe. W leczeniu dny moczanowej ważne są także leki moczopędne, a także preparaty, które obniżają stężenie kwasu moczowego. Bardzo ważne jest prawidłowe i regularne stosowanie leków. Nie należy samodzielnie decydować się na przerwanie leczenia, nawet wówczas, gdy nieprzyjemne objawy mijają. Przebieg i zakończenie leczenia kontroluje lekarz i to jemu należy pozostawić podjęcie odpowiednich decyzji.
W leczeniu dny moczanowej znaczenie ma także dieta. Powinna być ona odpowiednio zbilansowana, warto udać się do dietetyka, który ułoży najlepszy jadłospis. Przy dnie moczanowej nie należy stosować restrykcyjnych diet, trzeba także zrezygnować ze spożywania alkoholu. Warto natomiast dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i zażywać produkty, które są źródłem cennej witaminy C. W menu osoby chorej na artretyzm powinny znaleźć się pożywne zupy przygotowane na wywarze warzywnym. Chory na artretyzm powinien pamiętać o codziennej dawce owoców i warzyw. W leczeniu objawów dny moczanowej pomocne mogą okazać się zioła. Warto regularnie spożywać napar z rumianku lub skrzypu. Jeśli chodzi o dietę, należy znacznie ograniczyć a najlepiej wykluczyć ryby i mięso bogate w duże ilości kwasu moczowego.