Czy warto jeść mrożonki?
- By : Hipermed.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: warzywa
Spożywanie dużej ilość warzyw ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Warzywa zawierają duże ilości witamin i mikro- i makroelementów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jednak nie zawsze mamy dostęp do świeżych warzyw, pochodzących ze sprawdzonych upraw ekologicznych. Wówczas z pomoce przychodzą warzywa mrożone. Czy warto je jeść? Ile kalorii mają warzywa na patelnie? Czy będąc na diecie można jeść mrożonki?
Sklepowe zamrażarki pełne są mrożonych warzyw i owoców, a także potraw przygotowanych na ich bazie. Mrożonki poddawane są procesowi zamrażania na kilka godzin od zebrania plonów. Dzięki temu zachowują wysoką zawartość składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych. Są więc szczególnie godne polecenia zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na wartościowym i urozmaiconym odżywianiu. Mrożone warzywa czy owoce warto spożywać zwłaszcza wiosną i zimą, kiedy nie mamy dostępu do dobrej jakości produktów. Są oczyszczone, dlatego też skracają czas przygotowywania posiłków. Zwarte w nich składniki mineralne biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Przyczyniają się do regulowania krążenia krwi, są budulcem kości i tkanek, a także wchodzą w skład insuliny czy hemoglobiny.
Zalety warzyw mrożonych?
Konserwowanie warzyw i owoców poprzez mrożenie jest idealną metodą. W trakcie samego procesu mrożenia produkty tracą tylko niewielką ilość witamin i fitozwiązków. W procesie rozmrażania z kolei straty wartości odżywczej są minimalne, nawet po kilku miesiącach. Dodatkowo zazwyczaj mrozi się produkty w szczycie sezonu, kiedy jest ich najwięcej i mają najwyższą wartość odżywczą. Kolejną zaletą jest to, że mrożonki mają podobny smak po rozmrożeniu do świeżych owoców i warzyw.
Mrożone warzywa czy owoce nie tracą nic z zwartości błonnika czy składników mineralnych. Jednym aspektem, na którym mogą ucierpieć warzywa podczas rozmrażania jest ich konsystencja. Żywność mrożona marnuje się w mniejszym stopniu, gdyż nie psuje się w ciągu kilku dni. Mrożonki pozwalają szybko przygotować posiłek. W zasadzie wystarczy wyjąć je z zamrażalnika i wrzucić na gotującą się wodę i już mamy podstawę, na przykład zupy czy sosu. W przypadku mieszanek warzyw na patelnię, możemy wrzucić je na niewielką ilość oliwy i podsmażyć. Możemy je również upiec. Mrożonki posiadają stosunkowo mało kalorii. Porcja warzyw na patelnię, czyli około 170 gram, zawiera około 97 kalorii. To idealne rozwiązanie dla osób na diecie. Jednak należy uważać na mieszanki zawierające wszelkie sosy czy inne dodatki, które mogą zawierać tłuszcze trans i wówczas nie są zdrowe dla naszego organizmu.
Dzięki mrożeniu warzyw, owoców czy grzybów możemy pozwolić sobie w posiłkach jesienią/zimą na korzystanie z produktów niesezonowych. To sprawia, że nawet zimą możemy przygotować tort truskawkowy, a wiosną zjeść pyszny sos grzybowy.
Przygotowując mrożonki, musimy pamiętać o odpowiednim rozmrażaniu. W przypadku owoców nie ma zwykle takiej potrzeby, gdyż mrożone owoce mogą stanowić doskonały dodatek do orzeźwiających koktajli. Podobnie jest z warzywami, które mamy zamiar ugotować. Może je zamrożone wrzucić na gorącą wodę. Aby nie utraciły swojej konsystencji i jędrności i nie stały się mało apetyczną papką, starajmy się gotować je jak najkrócej. Niektóre warzywa, jak na przykład szpinak, wymagają wcześniejszego rozmrożenia. Jednak musimy pamiętać, by po tym procesie dokładnie odsączyć nadmiar wody.
Warzywa możemy rozmrażać zarówno w lodówce, jak w piekarniku czy mikrofali. Niektóre z nich można rozmrozić za pomocą gorącej wody. Bardzo ważne, aby pamiętać, że raz rozmrożonych produktów nie wolno ponownie zamrażać, bo stają się doskonałą pożywką dla niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Należy je zużyć od razu po rozmrożeniu. Jak widać mrożonki są doskonałą opcją dla osób diety i tych, które chcą wprowadzić zmiany w swoim codziennym menu.