Dlaczego warto jeść nasiona chia?
- By : Hipermed.pl
- Category : Zdrowie
- Tags: diety
Nasiona chia w ostatnim czasie zdobywają coraz większą rzeszę fanów. Trudno się dziwić. Ich zdrowotne i odżywcze właściwości sprawiają, że uznawane są za jedno z najzdrowszych superfood.Lista powodów, dla których warto spożywać nasiona chia jest bardzo długa. Co mają w sobie te nasionka, że ich spożywanie jest tak korzystne dla naszego zdrowia?
Zastanawiasz się co to jest chia, tak ostatnio modne wśród celebrytów i osób, dbających o zdrowe odżywianie? To nasiona szałwii hiszpańskiej, uprawianej w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Pierwsze historyczne ślady uprawy szałwii hiszpańskiej, odkryto badając cywilizację Majów. Uznawali, że nasiona miały magiczne właściwości i używali ich w trakcie licznych rytuałów religijnych. Od kilku lat na nowo odkryto nasiona szałwii hiszpańskiej i zaczęto zachęcać do ich stosowania. Lista cennych i ważnych dla naszego organizmu substancji ożywczych, zawartych w nasionach chia jest bardzo długa. Dlaczego są tak cenne dla zdrowia?
Właściwości nasion chia
Nasiona chia są prawdziwą bombą odżywczą dla naszego organizmu. Są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3. Zawierają ich nawet osiem razy więcej niż ryby. Są także bogatym źródłem magnezu czy wapnia. Włączenie ich do codziennej diety, może przynieść wiele korzystnych efektów. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, nasiona chia powstrzymują wytwarzanie wolnych rodników, przyspieszających starzenie się organizmu. Ich spożywanie prowadzi do opóźnienia procesów starzenia się.
Właściwości nasion szałwii hiszpańskiej docenia osoby, pragnące zrzucić zbędne kilogramy. Nasiona chia wpływają na przyspieszenie procesów trawiennych, zapobiegają zaparciom, a także przedłużają uczucie sytości. Dzięki temu pozwalają na zredukowanie podjadania między posiłkami. Są szczególnie polecane dla biegaczy, gdyż wpływają na wydolność i wspomagają siły witalne. Nasiona chia są również bogate w błonnik, który reguluje pracę jelit, wspomaga proces trawienia i pobudza perystaltykę jelit.
Wysoki poziom wapnia i fosforu sprawia, że nasiona pozytywnie wpływają na stan kości, chroniąc je przed osteoporozą. Dzięki nim kości stają się mocniejsze i mniej podatne na złamania. Kwasy tłuszczowe Omega-3 wpływają na stymulacje pracy mózgu, wzroku, pamięci i serca. Ich spożywanie zaleca się kobietom w ciąży, wspomagając w ten sposób prawidłowy rozwój płodu.
Zawarte w nasionach chia przeciwutleniacze, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko mutacji komórek nowotworowych. Nasiona chronią zwłaszcza przed rozwojem nowotworu piersi, szyjki macicy czy rakiem skóry. Badania naukowców dowodzą również, że nasiona powinny był włączone do diety przez osoby, które chorują na cukrzyce lub znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Regularne spożywanie nasion chia pomaga znacząco obniżyć cukier i wspomaga pracę trzustki i wątroby, a tym samym wpływa korzystnie na znormalizowanie odporności na insulinę.
Nasiona chia w kuchni
Kiedy wiemy już co to jest chia, warto dowiedzieć się jak je spożywać. Dzięki swojemu neutralnemu smakowi, mogą być dodawane do niemal wszystkich potraw. Bardzo często dodaje się je do płatków śniadaniowych, owsianych czy musli. Bardzo często wykorzystuje się je do przygotowywania różnego rodzaju puddingów i koktajli owocowo-warzywnych. Mogą być także dodatkiem do jogurtów czy deserów. Dodane do ciast, chlebów i bułek znacznie podnoszą wartość odżywczą pieczywa. Nasiona chia będą się świetnie komponowały ze składnikami sałatek, zup czy sosów.
Nasiona chia są bardzo zdrowie i ich spożywanie jest bardzo korzystne dla organizmu. Należy jednak pamiętać, że chia są bogate w błonnik i spożywanie ich w nadmiernych ilościach może prowadzić do problemów żołądkowych, na przykład biegunki. Zalecana dawka dla osoby dorosłej to 1,5 łyżki tych nasion dziennie.