Fibromialgia (FM) to choroba definiowana jako przewlekły, uogólniony ból mięśni  i stawów. Jednym z objawów jest występowanie miejsc na ciele, bardzo wrażliwych na ucisk ( tzw. punkty bolesne). Chorzy często odczuwają zmęczenie, zaburzenia snu jak i nastroju, uczucie sztywności ciała.

Dolegliwości te utrudniają codzienne życie pacjenta. Leczenie fibromialgii jest niezwykle skomplikowane, wymaga łączenia wielu metod terapeutycznych. Pacjenci nierzadko borykają się z problemem  właściwego doboru leków oraz terapii, które w znaczny sposób poprawiłyby jakość życia. Lekarze w celu zmniejszenia bólu, poprawy jakości snu oraz nastroju stosują terapię lekami.

Dodatkowo poza leczeniem farmakologicznym można zastosować inne metody pomagające przywrócić sprawność oraz zmniejszające dolegliwości związane z chorobą. Jedną z tych metod jest hipertermia całego ciała (WBH). Stosowanie łagodnej hipertermii zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami, wpływa pozytywnie na kondycję mięśniowo-szkieletową pacjentów. Po zastosowaniu kuracji około 20 % odczuwa mniejszy ból już po upływie 6 miesięcy. Znacznie poprawia się jakoś życia chorych.

Badania kliniczne dotyczące leczenia fibromialgii łagodną hipertermią całego ciała  dowiodły, że terapia ciepłem poza ćwiczeniami i terapią kognitywno – behawioralaną jest dodatkowym pożądanym i rekomendowanym działaniem w standardowej rehabilitacji pacjentów z fibromialgią.

Link: Zapoznaj się z przeciwskazaniami do zbiegu hipertermii

Nasz zespół

Dr n.med. Mieszko Białas

Specjalista onkolog radioterapeuta

Lek. med. Jacek Kochman

Specjalista neurolog

Lek. med. Tomasz Rosochowicz

specjalista neurolog

Lek. med. Łukasz Brycht

specjalista chirurgii ogólnej i specjalista chirurgii onkologicznej

Lek. med. Stanisław Sadurski

Specjalista chorób zakaźnych

Lek. stom. Katarzyna Sołtykiewicz

specjalista medycyny estetycznej

Alicja Dybowska

licencjonowana pielęgniarka